Czym cechuje się kreatyna?

Maj 12, 2020 - akces

Comments are off for this post.

Odpowiednia suplementacja może przynieść pożądane rezultaty. Trzeba jednak dostosować preparaty do swoich celów. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się choćby specyfiki z kreatyną. Dlaczego?

Co to jest kreatyna?

To związek chemiczny odpowiadający za rozmaite funkcje pod kątem naszych organizmów. Występuje nie tylko jednak w przypadku ludzi (podobnie jest biorąc pod uwagę zwierzęta). Jak powstaje kreatyna (warto zauważyć, że to związek pochodzenia organicznego)? Odpowiadają za to trzy główne komponenty. To glicyna, metionina oraz arginina. Dodatkowo te składniki razem z pozostałymi fosforanami produkują fosfokreatynę. W przypadku zwierząt ten związek chemiczny powstaje nie tylko w mięśniach albo ścięgnach. Jest też produkowany w czasie przemiany materii. Wróćmy do ludzi. Trzeba podkreślić, że kreatyna w głównej mierze występuje w mięśniach szkieletowych (w całkowicie naturalny sposób). Poza tym jej obecność możemy zaobserwować w jądrach, wątrobie, mózgu, a nawet nerkach. Trzeba jednak od razu zauważyć, że w tych częściach – tego typu związek chemiczny – pojawia się jedynie w ilościach śladowych.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna, jako związek chemiczny, odpowiada za rozmaite obszary naszego ciała. Trzeba zauważyć, że jest ona coraz częściej suplementowana. Zwłaszcza, że zwiększona podaż może przynieść bardzo oczekiwane rezultaty. Kto najczęściej decyduje się na suplementację? Są to m.in. sportowcy, którym zależy na szybkim przyroście masy mięśniowej. Od razu dodajmy, że bez niechcianej tkanki tłuszczowej. Na co jeszcze mogą liczyć osoby, które zdecydowały się na suplementację? To lepsza sprawność, a także błyskawiczna regeneracja po zakończonym treningu. Ważnym aspektem jest też resynteza ATP. To natomiast związek uznawany jako niezbędny nośnik energii. Łatwo zauważyć, że im większa dawka ATP, tym można trenować po prostu na większych obrotach. To zaś przyczynia się do szybkiego uzyskiwania konkretnych efektów. Jak widać, właściwa suplementacja pośrednio i bezpośrednio pomaga sportowcom trenującym np. na siłowniach.

Właściwe dawkowanie kreatyny

Od razu warto zauważyć, że przyjmowanie kreatyny jest powszechnie uznawane jako bardzo bezpieczne. Jest to bowiem suplement zazwyczaj dobrze tolerowany przez organizm. Z zastrzeżeniem, że należy przestrzegać rekomendowanych dawek. Trzeba dodać, że kreatyna może być suplementowana stosunkowo długo. Eksperci zalecają, aby dawka była uzależniona od masy ciała. Występuje tutaj zasada, że w ciągu jednego dnia można spożyć około 0,03 g w odniesieniu do 1 kg masy ciała konkretnego zawodnika albo zawodniczki. Jest to niecykliczna forma przyjmowania tego suplementu. Zazwyczaj osoby, które decydują się na kreatynę, przyjmują około 5 g tego preparatu – w ciągu jednej doby.

Kreatyna a skutki uboczne

Tak, jak zostało napisane – kreatyna to suplement relatywnie bezpieczny. Należy jednak przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta, by nie wystąpiły żadne komplikacje związane z funkcjonowaniem naszego organizmu. Dodatkowo warto bacznie obserwować się od momentu rozpoczęcia przyjmowania suplementu. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy bowiem przerwać suplementację. Jakie symptomy mogą zaś zaniepokoić? To m.in. problemy gastryczne. Chodzi o bóle brzucha w połączeniu z biegunkami itp. Trzeba tutaj wspomnieć też o odwodnieniu czy problemach z mięśniami (skurcze, ryzyko nadwyrężeń czy naciągnięć). W niektórych przypadkach może pojawić się też mniejsze odczuwanie stresu termicznego.

Monohydrat kreatyny – najpopularniejsza forma

Jak powstaje monohydrat kreatyny – uznawany za najpopularniejszą formę tego suplementu? Aby tak się stało, musi dojść do połączenia cząsteczki wody z cząsteczką kreatyny. Co sprawia, że monohydrat kreatyny ma zaś tak wielu zwolenników? Warto tutaj wspomnieć m.in. o szybkim przyroście tak pożądanej przez ćwiczących masy mięśniowej. Od razu trzeba zauważyć, że eliminowana jest też krok po kroku tkanka tłuszczowa. Można także liczyć na utrzymywanie, na odpowiednim poziomie, ATP. To zaś ma bardzo istotny wpływ pod kątem posiadanej energii.

Czym cechuje się jabłczan kreatyny?

Alternatywnie można też zdecydować się na nieco droższy jabłczan kreatyny. Co warto wiedzieć na temat tego preparatu? Do jego powstania dochodzi na skutek połączenia nie jednej, a dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego z jedną cząsteczką kreatyny. Przez to taka forma jest uznawana za nieco bardziej stabilną. Jakie są główne cechy jabłczanu kreatyny? To związek, który ma bardzo dobre wchłanianie. Jest to zaś możliwe dzięki stosunkowo łatwemu rozpuszczaniu się w wodzie. Poza tym jabłczan kreatyny wolniej ulega rozpadowi w układzie pokarmowym.

Kreatyna firmy Olimp coraz popularniejsza

Wybierając firmy sprzedające suplementy diety dobrze jest postawić na Olimp. Jest to bowiem podmiot doświadczony, mający bardzo dobre opinie od użytkowników. Nie jest to jednak nic dziwnego. Sprzedawane suplementy z kreatyną mają po swojej stronie wszystkie najważniejsze właściwości. Są całkowicie bezpieczne dla funkcjonowania organizmu. Dodatkowo pomagają osiągać konkretne cele. W tym przypadku jest to zaś przede wszystkim błyskawiczny przyrost mięśni, redukcja tkanki tłuszczowej, szybsza regeneracja po treningu itp. Decydując się na kreatynę od tej firmy zapewniasz sobie odpowiednie działanie, niskie ceny i całkowite bezpieczeństwo.