Jaki termometr wybrać?

Sierpień 9, 2017 - akces

Comments are off for this post.

Termometr jest jednym z najbardziej podstawowych przyrządów diagnostycznych i można chyba zaryzykować stwierdzenie, że jest obowiązkowym elementem każdej domowej apteczki. Jednak czasy dobrze znanych termometrów rtęciowych minęły bezpowrotnie. Ich miejsce zajęły bezpieczne termometry alkoholowe oraz coraz powszechniejsze bezdotykowe elektroniczne. Na który z nich się zdecydować? Który nadaje się lepiej do diagnozowania małego pacjenta, a który do diagnozowania osoby dorosłej? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Z całą pewnością na rzecz wyboru tradycyjnego termometru szklanego zdecydowanie przemawia cena – są one kilkukrotnie tańsze od swoich zaawansowanych, cyfrowych odpowiedników. Osoby preferujące rozwiązania budżetowe z pewnością spojrzą przychylniejszym okiem na mniej wyrafinowane rozwiązanie konwencjonalne, niż jego nowoczesny odpowiednik kosztujący 100 i więcej złotych.

Atutem termometrów cyfrowych jest natomiast ich „bezinwazyjny” charakter – urządzenia nie trzeba umieszczać pod pachą lub w innym miejscu wymagającym pozostawania w bezruchu, nadadzą się zatem idealnie do sprawdzania temperatury dzieci, szczególnie tych dysponujących nieograniczonymi zasobami energii.

Równie istotny, szczególnie z punktu widzenia młodych pacjentów, jest czas pomiaru temperatury (trwający najczęściej kilka sekund) decydujący o przewadze tego rozwiązania nad swoim klasycznym odpowiednikiem (w przypadku którego pomiar temperatury trwa kilka minut).

Unikalną cechą tradycyjnych termometrów jest możliwość ich użycia w dowolnych warunkach, także bez dostępu do energii elektrycznej, czy baterii. I tutaj punkt należy przyznać zasłużonemu klasykowi.

Termometry elektroniczne mają jeszcze jedną przewagę – dokładność pomiaru. Najbardziej wyrafinowane urządzenia tego typu są w stanie podać zmierzoną wartość z dokładnością do setnych części stopnia, deklasując w tym aspekcie swojego konkurenta.

Jak wynika z powyższego, nie jest możliwe udzielnie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z termometrów jest lepszy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a rozstrzygnięcie tego, który wychodzi z tej „konfrontacji” zwycięsko uzależnione jest od naszych preferencji. Pewne jest tylko jedno – każdy z nich niezawodnie odpowie nam na pytanie o to czy mamy gorączkę.

REKLAMA: sprzęt medyczny