Niezbędny sprzęt w gabinecie okulistycznym

Październik 1, 2019 - akces

Comments are off for this post.

Każdy wie jak niezmiernie ważny jest narząd wzroku i jak poważnie niesie za sobą konsekwencje jego uszkodzenie. To też bardzo ważne jest to, żeby odpowiednio o niego dbać oraz poddawać się regularnym badaniom, które pozwolą skontrolować nasz wzrok. Obecnie gabinety okulistyczne mogą się pochwalić na prawdę bardzo rozwiniętą technologią jeśli chodzi o sprzęty za pomocą, jakich są w stanie precyzyjnie zbadać wzrok. Wśród nich można znaleźć chociażby autorefraktometr czy też pupilometr.

Czym tak naprawdę jest autorefraktometr ?

Jest to nic innego jak komputerowe badanie wzroku za pomocą autorefraktometra. Badanie to jest w zupełności bezbolesne i trwa niespełna kilka sekund. Zadaniem pacjenta natomiast w trakcie badania jest obserwacja przedstawionej w dali fotografii. Samo badanie ma na celu określenie ostrości wzroku przez zrobienie pomiarów krzywizny soczewki oka oraz rogówki.

Jeśli natomiast chodzi o przebieg badania to polega ono na wpuszczeniu do oka nieszkodliwej wiązki promieni podczerwonych oraz dokonaniu analizy refleksów od układu optycznego oka. Wbudowany w urządzenie komputer dokonuje przeliczeń zebranych w trakcie badania danych, które określają wadę refrakcji u pacjenta.

Dzięki wykonaniu tego badania znacznie szybciej idzie wskazać proces określenia refrakcji wzroku. Jednakże na samej podstawie tego badania nie można dobrać okularów korekcyjnych. Konieczne jest sprawdzenie jak dany pacjent widzi we wskazanej korekcji i dobranie jej mocy w celu osiągnięcia optymalnego widzenia przez pacjenta.

Pupilometr
Pupilometr

Co to takiego pupilometr?

Jest to urządzenie, za pomocą którego można wykryć wszelakie nieprawidłowości źrenic. Pupilometr bowiem umożliwia pomiar rozstawu źrenic. Uzyskana wartość mierzona jest natomiast między środkami źrenic oczu i u dzieci wynosi ona w granicach 42 – 54 mm, a u dorosłych natomiast 54 – 74 mm.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje pupilometrów i to właśnie od nich uzależniony jest czas trwania badania oraz jego dokładność. Pomiar przy użyciu pupilometra manualnego trwa dłużej i wymaga zdecydowanie większej precyzji. To też w coraz to większej ilości gabinetów okulistycznych te pupilometry zostały zastąpione automatycznymi, które są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze i działają znacznie szybciej. Wystarczy bowiem przyłożyć urządzenie do czoła i po włączeniu go można od razu uzyskać odległość pomiaru, wartość PD oraz tryb pomiaru dla obu oczy i dla każdego oka z osobna.

Pupilometr nie tylko służy do wykrywania różnicy pomiędzy średnicami źrenic, ale również do zdiagnozowania jaskry, nowotworów, zespołu Hornera, guzów, szerokiej źrenicy Adiego oraz wielu innych schorzeń. To też niezmiernie ważne jest przeprowadzenie tego badania, żeby można było w przypadku zdiagnozowania jakiejkolwiek choroby jak najprędzej zadziałać.

Bardzo ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie wady wzroku, ponieważ dzięki temu można uniknąć konsekwencji związanych z nieodpowiednio dobranymi okularami, do których możemy zaliczyć chociażby bóle głowy, nudności, zaburzenia widzenia, a także pieczenie oczu.